Suprapunerea concediilor

27 april 2024 3

Bună ziua. Poate un angajat să se afle în două concedii concomitent, mă refer la concediul anual și concediu pentru îngrijirea copilului? În data de 17 iunie se încheie concediul de maternitate, respectiv trebuie să fiu în concediu pentru îngrijirea copilului, dar mi-am reluat actvitatea de muncă în perioada concediului postnatal și aș dori să beneficiez și de concediul anual. Este posibilă o astfel de suprapunere a concediilor? Mulțumesc anticipat.

Lawyer comments 1

  • Paralegal

Da, există posibilitatea să beneficiați de ambele concedii simultan. Trebuie să depuneți o cerere pentru acordarea concediului de îngrijire a copilului până la vârsta de 2 sau 3 ani. Cererea trebuie să fie depusă în prima zi după expirarea concediului de maternitate (18 iunie). Următoarea zi depuneți cerere pentru revenirea... mai detaliat la muncă. După revenirea la muncă, depuneți cerere de acordare a concediului de odihnă anual.

13 may 2024