Divort in instanta

19 aprilie 2024 3

Buna ziua. Am depus cerere de divort in instanta, dar judecatorul mi-a restituit documentele. Ce inseamna aceasta?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Valentina, eu vă propun să eșiți pe viberul meu de pe telefonul de contact pentru a discut mai detailiat în privința întoarcerei a documentelor, de văzut motivele, să știți, că DVS sunteți în drept de 7 zile lucrătoare să întoacrceți documentele înapoi în judecată, du ce o... mai detaliat să executați cele scrise în încheierea judecătorului, nu lățai pe multimp executarea, altfel o să fiți nevoită din nou să înaintați documentele în judecată. Nai detailiat sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

20 aprilie 2024
  • Avocat

Bună seara, restituirea cererii de chemare în judecată înseamnă că cererea depusa de dvs nu corespunde anumitor criterii impuse de Codul de Procedură Civilă și respectiv nu poate fi examinată. Restituirea cererii nu vă împiedică să mai depuneți repetat cererea de chemare în judecată, dar deja cu înlaturarea circumstanțelor... mai detaliat invocate de judecător în încheierea de restituire.
Temeiurile de restituire sunt mai multe, vă recomand să vă adresați unui specialist pentru a soluționa problema dvs.

22 aprilie 2024